שיטת עירית גביש (T.M.S) – Tailor Made System)

עירית גביש עוסקת בתחום ההוראה מזה שנים רבות. במסגרת עבודתה כמורה מקצועית, כמחנכת, כרכזת שכבה, כמורה מובילה וסגנית בית ספר תיכון רשמה לעצמה הצלחות רבות בדרך בטרם פתחה את "עירית גביש – מרכז לימודים רב תחומי". בעקבות הניסיון העשיר שרכשה השכילה לפתח שיטה מיוחדת המובילה כל תלמיד למקסום היכולות שלו ולהצלחתו המרובה. מאז ומתמיד שאפה עירית גביש לטפח ולפתח כל תלמיד. היא ראתה כנר לרגליה את הצורך להפוך את תהליך הלמידה לידידותי וחוויתי. כך נולדה השיטה Tailor Made System. שיטה זו מציבה את התלמיד – האדם שבו בראש סולם העדיפויות מתוך הכרה בצרכיו, יכולותיו ומטרתו. מטרת השיטה לממש את יכולותיו של כל תלמיד בכדי להביא אותו להישגים, להצלחה ולמצויינות. ייחוד השיטה בכך שהיא מודולרית, גמישה וניתנת ליישום על כל תלמיד ולתלמיד בכל גיל ובכל רמה, מכיתה א-יב.

אופן יישום השיטה –

תחילת הדרך המשותפת שלנו עם התלמידים במפגש היכרות, "הערכת מצב" , הצהרת כוונות והצגת מטרות. רק אז נבנית תכנית העבודה במסגרת ה T.M.S. לאחר אבחון והיכרות עם התלמיד, עירית גביש בונה תכנית עבודה רלוונטית שמותאמת בדיוק לצרכיו תוך רגישות רבה לנטיותיו ומסוגלויותיו, ועמידה בלוח הזמנים שמוכתב על-ידי בית הספר. על-פי השיטה אנחנו בונים לתלמיד תכנית עבודה אישית למימוש עצמי תוך שימת דגש על צרכיו הרגשיים והקוגניטיביים. השיטה מבוססת גם על פיתוח חשיבה יצירתית ופיתוח הזכרון. ערכים אלו מיושמים על-ידי צוות המורים המנוסה והמיומן שלנו בכל המסלולים החל מהמסלול למתקשים וכלה במסלול למצוינות.

 

אנגלית

אנגלית בשיטת עירית גביש – שיטה ייחודית להוראת השפה ומרכיביה. הדקדוק נלמד באמצעות שיטת "ההנגדה" ובנוסף, הקניית כלים לפתרון אנסינים וטכניקות לכתיבת חיבורים ומאמרים.

 

 

מתמטיקה

מלמדים על פי שיטת עירית גביש שזכתה במתמטיקה לכינוי "שיטת פסקל". בהתאם לשיטה זו התלמיד זוכה להפשטה מוחלטת של החומר הנלמד תוך פיתוח אסטרטגיות ייחודיות לנו לפתרון תרגילים אלגבריים ובעיות במתמטיקה.

במרכז של עירית גביש כל תלמיד מוצא את מקומו במקצוע שנחשב הקשה ביותר – מתמטיקה. נקודת המוצא שלנו שניתן להבין מתמטיקה ואפילו לאהוב אותה. אנחנו מפשטים את החומר הנלמד, בכל הרמות, ועוזרים לתלמיד לפתח אסטרטגיות לפתרון תרגילים אלגבריים ובעיות בגיאומטריה.זהו תהליך שנבנה בהדרגה ומאפשר לתלמיד לצמוח מתוך הקושי והבלבול לרמה של הבנה, חשיבה מתמטית וראייה גיאומטרית. צוות המורים שלנו מנחה את התלמידים לפתח גישה חיובית למקצוע שהיא השלב הראשון בדרך להצלחה.

מסלול הלימוד במתמטיקה מגוונים:
לתלמידי בית הספר היסודי – הקניית פעולות החשבונות הבסיסיות ומתן ליווי לנלמד בבית הספר על-פי תכנית משרד החינוך.

לחטיבת הביניים – קורס הכנה לחטיבת הביניים שמסכם את החומר הנלמד בבית הספר היסודי וסולל את הדרך הנוחה והקלה עם תחילת דרכו של התלמיד בחטיבת הביניים. בנוסף ליווי לנלמד בבית הספר והיערכות לקראת מבחנים סימסטריאליים.

לתיכוניים – תרגולים ותרגילים בהתאם לנלמד בבית הספר. הכנת שיעורי בית והיערכות לקראת בחינות סימסטריאליות, בחינות המגן והבגרות.

למחוננים – אנחנו נותנים תמיכה, האצה וליווי לתלמידי בתי הספר המשולבים פורמאלית במסגרות חיצוניות בלימוד המתמטיקה. במסגרות המיועדות לתלמידי בית הספר היסודי והחטיבה שמשולבים בלימודי המתמטיקה באוניברסיטאות השונות .

 

מקצועות רבי מלל

מלמדים על-פי שיטת עירית גביש שפותחה למקצועות רבי מלל "השיטה המודולרית". במקצועות אלו נחשף התלמיד לחומר הנלמד באופן צורני, ויזואלי שמקל מאוד על הזיכרון ועיבוד החומר. החומר "מוגש" לתלמיד באמצעות טבלאות, תרשימי זרימה, קוביות ועוד. תלמידים רבים כורעים תחת מסת חומר ומידע עצום שנגלה לעיניהם על גבי דפים לבנים המודפסים בשחור. במרכז של עירית גביש אנחנו מקנים כלים להתמודדות עם הבלבול , החשש והרמת הידיים מחשש לכישלון. על פי שיטת עירית גביש Tailor Made System, ניתן למצוא הלימה בין צרכיו של התלמיד, קשייו והדרך להשגת המטרה. הצוות מתאים את שיטת ההוראה על ידי הכלה של יכולתיו של התלמיד. התלמיד זוכה לטיפוח ופיתוח מיומנויות למידה עצמית, עריכה, סיכום וארגון חומר והקניית כלים לתכנון זמן בתהליך הלמידה. במסגרת שעורים שבועיים ניתן ליווי לתלמיד במקצועות בהם מתקשה. במסגרת T.M.S התלמיד הנמנה על אוכלוסיית המרכז יכול להביע רצונו שבכל שיעור יעסוק במקצוע אחר על-פי צרכיו המיידיים. המורה מהלווה מקפיד להקנות לו את הכלים המתאימים לצורך הבנת והפנמת החומר הנלמד. שיטת ההוראה ואופניה קבועים. הצוות המלווה את התלמיד קבוע ולכן מכיר את התלמיד ואת צרכיו היטב. בכך נמנע הקושי ונסללת האפשרות לעבוד עם כל תלמיד רוחבית בכל המקצועות באותו אופן ולא ללמד מקצוע רב מלל אחד בלבד.

 

קורס הכנה לחטיבה – מטרת הקורס להכשיר את בוגרי בתי הספר היסודיים להתמודד עם החשיפה החדשה למסה של חומר. קורס לשיפור מיומנויות בהבנת הנקרא ניתן במהלך חודשי הקיץ. הקניית כלים להתמודדות עם טקסטים רבי מלל, ארגון החומר, סיכום, הבחנה בין עיקר וטפל ועוד.
מסלול מרתונים ובגרויות – היערכות ייחודית לקראת בחינות המגן והבגרות. סיכום ועריכת החומר הרלוונטי על ידי הצוות המקצועי של עירית גביש ובשיטת עירית גביש: השיטה המודולרית לרבי מלל. חלוקת ערכות סיכום לקראת הבחינה, מפגשים מרתוניים מתמשכים וסימולציות בחינות בגרות.